• Erasmus+ Fínsko - Deň tretí

• Divé zviera ani žiakov, ani učiteľov dnes v lese nestretlo 😁.

Po škole sa vďaka fínskym skautom naučili ako rozložiť oheň, kde nájsť v prírode provizórnu potravu - v dnešný deň to boli kuriatka 🍄, ako upiecť palacinky 🥞 v provizórnych podmienkach a vychutnali si aj dúšok pravej tradičnej fínskej kávy ☕️. Okrem toho dostali základy prvej pomoci pri krvácaní a vypočuli si pieseň, ktorú si skauti spievajú pri ohni 🔥.

V rozvrhu dnes bol predovšetkým anglický jazyk. Žiaci predstavili Fínom Slovensko 🇸🇰 a čo to im povedali o svojich záľubách 🎸📚💻.

Zajtra bude zaujímavý deň plný ekonomiky, matematiky a geografie s technikou. Uvidíme, ako si žiaci poradia na týchto predmetoch.

• Erasmus+ Fínsko - Deň druhý

• Druhý deň v Tammele ubehol ako voda.

Žiaci sa zúčastnili viacerých hodín, na ktorých sa vzdelávali a učitelia pozorovali, ako presne funguje fínske vzdelanie.

Na chémii sa žiaci učili merať kvapaliny pomocou laboratórnych pomôcok 🧪. Angličtinu mali tri hodiny a nielenže komunikovali, ale sa aj naučili nové výrazy, ktoré si následne zopakovali aj pomocou pantomímy 🦵💪👅.

Na hodine fínštiny sa naučili slová ako yö (noc), kissa (mačka), koira (pes) a lehti (list).

Na obede vyskúšali aj vegetariánske jedlo a skúsili aj typický fínsky olovrant, ktorý sa podobal nášmu hamburgeru 🍔.

V stredu čaká žiakov poobedie vo fínskej prírode so skautmi, tak držte palce, aby nestretli žiadne divé zviera 🤞😁.

• Erasmus+ Fínsko - Deň prvý

• Z nedele na pondelok sa podarilo docestovať vybraným žiakom a učiteľom do fínskeho mestečka Tammela 🇫🇮.

Prvý deň dopadol nad očakávania 😊👌.

Žiaci a aj učitelia sa oboznámili s prostredím školy, ktorú budú najbližšie dni navštevovať, s učiteľmi, ktorí ich budú učiť 👩🏻‍🏫👨🏻‍🏫 a spriatelili sa s rodinami, u ktorých budú počas svojej návštevy vo Fínsku bývať 👨‍👩‍👧‍👦🐕🐈.

Učitelia z Tammely privítali nových návštevníkov tradičnými karelskými pirohami plnenými ryžovou a zemiakovou kašou, na ktorých si spolu s munavoi - špeciálnou vajíčkovou nátierkou s maslom a soľou všetci pochutnali 🤤😊.

Veríme, že ďalší deň prinesie veľa nových poznatkov z rôznych oblastí, keďže žiaci od zajtra nastupujú na fínske vyučovanie 💪.

• Zoznam pomôcok pre jednotlivé ročníky v školskom roku 2023/2024

• 1. ročník:
            TSV - tepláky👖, mikina🧥, tričko s krátkym rukávom (podľa možnosti biele)👕, ponožky🧦, krátke nohavice🩳, šiltovka👒, prezuvky👟. Všetko podpísané a zbalené do plátenného vrecúška🛍️.
            📌Ostatné pomôcky na vyučovanie zabezpečí triedna učiteľka.

2. - 4. ročník:

📌Pomôcky na vyučovanie zabezpečí triedna učiteľka.

5. - 6. ročník:

📝 zošit č. 560 (malý čistý)  3 ks
            📝 zošit č. 460 (veľký čistý)  3 ks
            📝 zošit č. 544 (malý linajkový)  4 ks
            📝 zošit č. 464 (veľký linajkový)  4 ks

MAT - rysovacie potreby
            📐✏️

7. - 9. ročník:

📝 zošit č. 560 (malý čistý)  3 ks
            📝 zošit č. 460 (veľký čistý)  3 ks
            📝 zošit č. 544 (malý linajkový)  5 ks
            📝 zošit č. 464 (veľký linajkový)  5 ks

MAT - rysovacie potreby a kalkulačka 📐✏️📱
            🎨Na výtvarných pomôckach sa žiaci dohodnú s vyučujúcou daného predmetu.

Žiaci môžu na predmetoch používať aj zošity z predchádzajúceho ročníka.

• Deviataci a pôvab Piešťan

• Druhý výlet deviatakov zaviedol do pôvabného kúpeľného mesta - Piešťany.

Okrem krásneho centra mesta sa deviataci opäť spojili s prírodou a navštívili Eko Park Piešťany - Rybársky Dvor, v ktorom mohli vidieť 👀 viac ako 100 rôznych zvierat z Afriky, Ázie, Južnej a Severnej Ameriky, Austrálie a Európy.

Veľká časť expozícií bola priechodná, a preto mali deviataci možnosť vstúpiť priamo do klietok 😊👏.

Zaujímavá bola časť expozície s papagájmi 🦜🦜, ktoré majú schopnosť vybrať si ľudí, s ktorými sa rozprávajú viac a na ktorých aj viac sadajú.

Výlet žiaci ukončili prenájmom lodiek a plavbou na nich 🛶.

Sami posúďte, ako sa deviataci mali 😊👇.

• Deviataci a neuveriteľný svet zvierat

• Deviataci si podobne ako ôsmaci užili dva úžasné výlety.

Nakoľko bol však tento rok ich posledným v našej škole, budeme im venovať dva príspevky a ešte naposledy si ich aspoň takto pripomenieme 😊👍.

Prvým výletom bola návšteva MiniZOO v Žiline, v ktorom mali deviataci možnosť vypočuť si zážitkový výklad o exotických zvieratách.

Videli korytnačky 🐢, dikobraza, pytóny a iné hady 🐍, leguána, ale aj zajace 🐇, myši 🐁a mačky 🐈.

Nielenže veľa živočíchov videli, perfektným zážitkom bola aj možnosť pohladkať si ich.

Ako deviataci reagovali na živočíchy a či si užili výlet, si môžete pozrieť na fotografiách 😊👇.

• Ôsmaci a úchvatná príroda s čarom hlavného mesta

• Ôsmaci si užili dva krásne výlety ✌️🤗.

V neďalekej Starej Bystrici strávili 2 dni. Očaril ich nádherný kysucký orloj, ktorý patrí medzi najmladšie orloje na svete a na ktorom sa každú hodinu objavujú figúrky svätých spojených so Slovenskom: Cyrila, Metoda, Svorada, Benedikta, Gorazda, Bystríka a Vojtecha. Spoznali krásu bystrickej prírody 🌳🌲, trošku si i zašportovali a zrelaxovali tak nielen telo, ale aj myseľ 🧘🏻‍♀️🧘🏻.

Druhým výletom bola návšteva hlavného mesta a jeho krásnej historickej časti. Plavbou po Dunaji si žiaci mohli pozrieť Bratislavu aj z iného uhla.

Oba výlety boli inšpirujúce pre ďalšie a bližšie spoznávanie krás Slovenska.
            Čo všetko ôsmaci zažili, si môžete pozrieť na fotografiách nižšie
            😊👇.