• Projekt Erasmus +

• Základná škola Nesluša úspešne pokračuje v rozvíjaní medzinárodnej spolupráce. Po ukončení medzinárodnej spolupráce s partnerskou školou v Turecku nám bol schválený v máji 2018 projekt  Medzinárodnými skúsenosťami k lepšej kvalite výchovno-vzdelávacieh procesu a riadenia základnej školy v rámci programu Erasmus+. Do projektu sa zapojili Ing. Andrea Špiriaková, riaditeľka školy a Mgr. Andrea Kubalová, učiteľka pre primárne vzdelávanie. Dvojtýždňová mobilita sa uskutočnila v univerzitnom mestečku Cambridge v Bell Teacher Campus od 13.do 28. júla 2018. Ing. Andrea Špiriaková si pre svoje potreby efektívneho riadenia školy a výchovno-vzdelávacieho procesu zvolila kurz Expert teaching a Mgr. Andrea Kubalová absolvovala kurz Bringing British Culture to Life. Kurz bol zameraný na spoznávanie súčasného britského života a kultúry, umenia, médií, politiky a histórie. Dôležitou súčasťou boli praktické nápady na zavedenie kultúry do vyučovania v triede a podporovať medzikultúrne povedomie medzi žiakmi. Súčasťou vzdelávacích aktivít boli i viaceré workshopy a prednášky. Zo vzdelávania si obe účastníčky mobility priniesli množstvo neoceniteľných zážitkov a skúseností.

ŠKOLSKÝ ROK S ERASMUS+

Získané skúseností boli prakticky aplikované do výchovno-vzdelávacieho procesu počas školského roka 2018/2019. Na pracovnej porade boli pedagogickí zamestnanci podrobne oboznámení s priebehom mobility i s plánovanými diseminačnými aktivitami. Hneď prvý školský týždeň mali žiaci možnosť pozrieť si v priestoroch chodieb panely s autentickými fotografiami a vypočuť  krátku reláciu v školskom rozhlase, v ktorej boli predstavené najpopulárnejšie pamiatky z Londýna a Cambridge. Počas vyučovania mali žiaci možnosť pracovať s autentickými materiálmi, mapami, plánmi. Žiaci spoznávali typické londýnske pamiatky, kráľovskú rodinu, zvyky a tradície zážitkovými aktivitami. Vyrobili si živý rodokmeň kráľovskej rodiny, konštruovali najznámejšie stavby Londýna, pripravili tradičnú desiatu. Počas zábavnej noci s angličtinou žiaci pracovali s Little Red Riding Hood. Výstupom projektovej nočnej práce bolo jednoduché divadielko s vlastnoručne vyhotovenými maketami. Pre vyučujúce ANJ na prvom stupni bola zrealizovaná otvorená hodina v treťom ročníku. Cieľom hodiny bolo ukázať ako zábavne a najmä bez stresu učiť deti mladšieho školského veku ANJ. Podobnú aktivitu sme zrealizovali i pre druhákov, aby sa tešili na hodiny ANJ v treťom ročníku.